Zakladateľka LINK CoWorking Evka Ščepková

Evka Ščepková

Stretnúť mladú ženu, ktorá má také množstvo aktivít ako Evka Ščepková, nie je bežné. Energie má na rozdávanie a nápady sú jej každodenným spoločníkom. Prinášame vám rozhovor so zakladateľkou LINK CoWorkingu.

Čomu sa venujete prioritne, lebo viem o vás, že sa angažujete v projekte EnviroFuture? Môžete nám to bližšie priblížiť?

V prvom rade musím povedať, že pracujem v Nadácii Ekopolis, to je moja hlavná činnosť, ktorej sa venujem. Pracujem tam na externej komunikácii, ktorá zahŕňa PR, marketing, web a sociálne siete. Projekt EnviroFuture je v súčasnosti občianske združenie, ktoré som rozbehla s kamarátkou počas vysokej školy. Bola to dobrovoľnícka aktivita. Na UMB v Banskej Bystrici sa nám podarilo zaviesť triedenie odpadu a neskôr sme sa začali venovať osvete a vzdelávaniu v oblasti ochrany životného prostredia a obnoviteľných zdrojov energie. V súčasnosti robíme vzdelávanie a osvetu mladej generácie a venujeme sa zveľaďovaniu verejných priestorov v našom meste. Robíme to formou dobrovoľníctva a je to naša srdcovka.

Ako a kedy vznikol nápad vytvoriť LINK CoWorking a čo to vlastne znamená?

Nápad vznikol pár rokov dozadu, keď sa myšlienka coworkingov začala rozbiehať v Bratislave, a tak sme si povedali, že by bolo dobré urobiť niečo podobné aj v Banskej Bystrici. Chvíľu to v nás dozrievalo a koncom roku 2015 sa stretla správna skupinka ľudí, ktorá to začala organizovať. Najskôr  sme to nazvali CoWorking Banská Bystrica, ale potom sme pridali slovíčko LINK, aby to bolo o synergii, energii a spájaní sa. Vo význame, keď tam niekto príde, zúčastnení ľudia ho môžu prelinkovať na niekoho zaujímavého. Ide teda hlavne o networking šikovných ľudí, ktorí majú dobré nápady.

Evka Ščepková

Zdroj: Evka Ščepková

V rámci LINK CoWorkingu organizujete zaujímavé prednášky. Aký typ ľudí ich navštevuje a kde sa o nich môžu dozvedieť?

Podujatia sú otvorené širokej skupine verejnosti. Chodia k nám začínajúci podnikatelia, mamičky na materskej dovolenke, vysokoškoláci, zástupcovia mimovládnych organizácií, ale aj zabehnutí podnikatelia, ktorí hľadajú inšpiráciu. To spektrum je veľmi široké a čo sa týka zamerania, ide tu o rôzne škály zručností od soft skills, rozvoj osobnosti, právo a podobne. Naposledy sme mali prednášku o ekodomácnosti a ekokancelárii. Do budúcna pôjdeme aj týmto smerom, lebo je o túto tému veľký záujem. O všetkých akciách sa môžete dozvedieť na našej webovej stránke.

Kde hľadáte speakrov? Hlásia sa sami, alebo ich vyhľadávate?

Na základe mojich aktivít z minulosti som mala kontakty a odporúčania na zaujímavých lektorov. Čerpám z minulosti a zároveň spoznávam nových ľudí, čiže je to taký mix. Stalo sa nám tiež, že nás niektorí oslovili sami s požiadavkou, že chcú lektorovať práve pre nás.

Takže sieťovanie má svoj význam?Treba sa stretávať a potom prichádzajú príležitosti k novým nápadom.

Áno, presne tak.

Evka Ščepková

Zdroj: Evka Ščepková

Ktoré témy sú vám najbližšie?

Marketingové sú momentálne najviac žiadané vo svete, tak to vnímam. Ďalej sociálne siete, ako získať zákazníkov, ako zvýšiť predaj. Toto asi najviac trápi ľudí a hlavne podnikateľov. Dvakrát do roka robíme prieskum medzi našimi členmi a na základe ich záujmu nastavujeme témy prednášok. Zároveň sledujeme trendy  a potom to optimalizujeme.

Máte v zálohe nejaké nové témy, ktoré pripravujete pre svojich členov a záujemcov?

Áno máme. Postupne v nás táto téma dozrievala, ale nebol na ňu ešte vhodný čas. Chceme sa zamerať na ženy podnikateľky a na ženy, ktoré chcú robiť niečo popri materskej dovolenke. Vidíme tu veľký potenciál, lebo v Bratislave takéto podujatia fungujú a je o to veľký záujem. Pôjde teda o rozvoj žien – matiek a žien – podnikateliek.

Máte na tieto akcie svoj vlastný priestor? Kde vás môžu záujemcovia nájsť?

Momentálne fungujeme v priestoroch SportBaru na Dolnej ulici, ale ak všetko pôjde tak, ako má, na jeseň by sme už mali byť vo vlastných priestoroch, ktoré budú spĺňať podmienky pre klasický coworking.

Stretnutie podnikavcov

Zdroj: Evka Ščepková

Pracujete aj na iných projektoch v meste Banská Bystrica?

Chcela by som spomenúť spoluprácu pri organizovaní dvoch ročníkov Startup Weekendu Banská Bystrica a tiež TEDx UMB. Boli to veľké podujatia, ktoré nám otvorili dvere k ďalšej spolupráci a kontaktom.

Ako sa to všetko dá stíhať?

Cez dobrý time manažment. Na vysokej škole som bola členkou medzinárodnej organizácie AIESEC, prešla som kurzami rozvoja ľudského potenciálu a manažmentu. Mohli sme si vyskúšať prácu v tímoch a v organizovaní podujatí, čiže mi to prinieslo okrem priateľstiev, kontaktov, aj mnoho skúseností. Tam som sa naučila pracovať s časom, aby som všetko pekne stíhala. Dôležité je naučiť sa spájať veci, hľadať medzi nimi akúsi synergiu a potom sa to dá zvládnuť.

Chceli ste pracovať v takejto oblasti, alebo ste mali vysnívaný iný smer?

Pohybovala som sa v oblasti neziskového sektora a venovala sa mojej obľúbenej ekológii. Neskôr k tomu pribudli marketingové aktivity a začal sa prepájať svet neziskového sektora s podnikateľským. Ostala som teda niekde na pomedzí neziskového sektora a podnikania.

Evka Ščepková

Zdroj: Evka Ščepková

Čo vás najviac motivuje a nabíja energiou?

Výsledky a spokojní ľudia, účastníci našich podujatí. Ženie ma to dopredu, lebo vidím, že to má zmysel. Voľného času moc nemám, preto sa dobíjam pri stretnutiach s priateľmi a pri venčení môjho psíka alebo prechádzkami v prírode. Tam dokážem nasávať energiu.

Ako vaše aktivity vnímajú rodičia?

Počas školy brali moje dobrovoľníctvo v EnviroFuture skôr ako voľnočasovú aktivitu. Teraz vidia, že všetky moje aktivity, aj tie dobrovoľnícke, ma priviedli tam, kde som dnes a vo všetkom ma podporujú.

Máte odkaz pre mladých ľudí, ktorí nevedia ako zrealizovať svoje nápady?

Hlavne nech chodia s otvorenými očami, príležitosti sú na každom kroku a treba sa stretávať s ľuďmi, lebo nikdy neviete, koho zaujímavého spoznáte. Mali by zistiť, čo ich baví, robiť to najskôr v malom a hlavne by v tom mali vytrvať a nevzdať sa pri prvej prekážke, či neúspechu. A nemali by sa báť vykročiť – keď prídete k prvým dverám príležitostí, otvoria sa ďalšie.

Kde vidíte vaše aktivity o pár rokov?

Byť vo vlastných priestoroch a mať zabehnuté aktivity. Bola by som rada, ak o päť rokov budú pobočky LINK CoWorkingu aj  v malých mestečkách, aby sa tam ľudia mohli rozvíjať.

Evka Ščepková

Zdroj: Evka Ščepková

Rozhovor pripravila Ing. Eva Antalicová