Viktória Kiripolská alias Smaltovaná Babka

Smaltovaná Babka

S Viktóriou sme sa stretli v príjemnej kaviarni v Banskej Bystrici. Je to mladá žena s nežnými črtami, ktorá vie, čo chce od života. V súčasnosti vyrába ručne maľované smaltované hrnčeky a popri tom študuje podnikovú psychológiu.

Viktória, študovala si nejaký umelecký smer?

Nebol to umelecký smer. Študovala som strednú školu „Grafik digitálnych médií“ v Handlovej. So školou som nebola vôbec spokojná. Veľa mi to nedalo, akurát som sa naučila byť samouk. Uvedomila som si, že nemôžem čakať od učiteľa, že ma naučí všetko, čo potrebujem do života.

Čo bolo prvou inšpiráciou, že si začala s maľovanými smaltovanými hrnčekmi?

Návšteva u mojej tety. Totiž, po škole som chvíľu robila grafický dizajn, chcela som mať vlastnú značku. V Bojniciach som objavila priestor, ktorý sa mi páčil, tak som si ho prenajala, aj keď som ešte nevedela, čo budem robiť. Pôvodne som rozmýšľala nad pohľadnicami a tričkami pre turistov. Mala som 4 mesiace na to, aby som to vymyslela. U tety som chytila do ruky smaltovaný hrnček, a ten bol prvotnou inšpiráciou, ale nepáčil sa mi tvar. Hľadala som teda výrobcu, ktorý by mi urobil hrnček podľa mojich predstáv. Nechcela som čínsky výrobok, ale náš. Na Slovensku však smaltovňu nemáme. Nakoniec som získala kontakt v Českej republike. Urobila som si prvotnú grafiku a nechala som ňou potlačiť hrnček.

Smaltovaná Babka

Zdroj: Smaltovaná Babka

Takže na začiatok si išla na to technicky?

Áno. Asi po troch mesiacoch ma inšpirovala kamarátka, že by som ich mohla maľovať ručne. Prvé hrnčeky neboli veľmi vydarené. Hovorila som si, toto nikto nekúpi. Ľudia však začali chodiť do predajne, reagovali na to pozitívne a smiali sa na našich textoch. Pustili sme sa teda do maľovania a vymýšľania nových nápisov. Vďaka tomu, že Bojnice sú kúpeľné mesto, chodili k nám ľudia z celého Slovenska a predaj sa nakoniec rozbehol.

Ako k tebe prichádzajú nové nápady?

Priamo od zákazníkov. Vždy nejako zareagovali na hrnček, alebo použili nové slovné spojenia, ktoré sa mi po čase osvedčili. Samozrejme, že sú tam aj moje nápady. Ľudia chodia za mnou aj s tým, že chcú hrnčeky na mieru s vlastnými textami.

Plánuješ maľovať aj iné nádoby, napríklad džbány a podobne?

Rozmýšľala som nad tým, ale smaltovňa má v ponuke iba hrnčeky a taniere. Občas ich maľujem, ale z opačnej strany, aby to bolo zo zdravotného hľadiska v poriadku.

Smaltovaná Babka

Zdroj: Smaltovaná Babka

Robíš aj nejaké väčšie projekty?

Podarilo sa mi nadviazať spoluprácu s niektorými veľkými spoločnosťami a vyrábam pre nich firemné darčekové predmety. Našli si ma sami na webe a ozvali sa mi.

Aká bola reakcia na tvoj názov „ Smaltovaná babka“?

Mala som jednu veselú príhodu so starším pánom, ktorý vošiel do mojej predajne a bol veľmi prekvapený, že tam sedí mladé dievča. Povedal mi, že by som sa mala volať „Smaltovaná žabka.“ (Smiech).

Kto ťa najviac podporoval?

Ťažká otázka. Väčšinou tomu nikto neveril. Finančnú podporu som nemala. Ocko mi pomohol namontovať zariadenie v predajni a ostatné veci okolo podnikania som si riešila sama, po konzultácii s kamarátmi. Od maminy som mala vzor v  podnikaní, keďže má malú predajňu s kvetmi.

Smaltovaná Babka

Zdroj: Smaltovaná Babka

Smaltovaná Babka

Zdroj: Smaltovaná Babka

Ako sa teraz pozerajú na tvoje podnikanie s odstupom času?

Rodičia sú na mňa hrdí a teší ich, keď si o mne prečítajú nejaký článok 🙂

Ako si sa dostala do Banskej Bystrice?

Po roku v Bojniciach som chcela naspäť študentský život, lebo nechcem celý život maľovať a predávať  hrnčeky. Bola to pre mňa skúsenosť, ale uvedomila som si, že trend smaltovaných hrnčekov tu o pár rokov nemusí byť. Chcela som sa vzdelávať, preto som sa presťahovala do Banskej Bystrice.

Čo teraz študuješ?

Podnikovú psychológiu.

Smaltovaná Babka

Zdroj: Smaltovaná Babka

Kam sa s týmto odborom chceš posunúť?

Viem, že sa budem pohybovať v podnikateľskom prostredí a podniková psychológia mi v tom bude pomáhať. Hlavne čo sa týka komunikácie so zákazníkmi a veľkými firmami. Keď nadobudnem viac skúseností, rada by som sa venovala aj koučingu a prednáškam pre mladých ľudí.

Máš ešte nejaké iné plány?

Momentálne si chcem užívať prítomnosť a vychutnávať si ju. Ak prídu v budúcnosti nové výzvy, tak budem na to reagovať.

V podstate si mladá úspešná žena, ktorá si dnes niečo vymyslí a od zajtra to realizuje.

(Smiech). Naozaj, toto sa mi podarilo. Hneď od začiatku to štartovalo rýchlo, ani som sa s tým nemusela veľa trápiť. Bavilo ma to a robila som to s nadšením. Zo začiatku bol problém s cenou. Začínala som na 6 € za hrnček. Mnohým sa to zdalo veľa. Teraz je cena vyššia, lebo materiál je drahší a napriek tomu to zákazníci akceptujú.

Čo by si odkázala tvojej generácii, ktorá sa nevie zorientovať a bojí sa začať?

Nebojte sa plniť si svoje sny, aj keď je to možno klišé. Byť sám sebou a rozmýšľať, ako sa to dá a nesťažovať sa na okolie. Iniciatívu prebrať do vlastných rúk a robiť to, čo vás baví.

Smaltovaná Babka

Zdroj: Smaltovaná Babka

Pozn. autora: Musím sa priznať, že stretnutie s touto mladučkou dámou bolo veľmi inšpiratívne. Najviac ma oslovil jej pokoj, samostatnosť a nadhľad v takom mladom veku. Prajem Viktórii veľa úspešných projektov a nech sa jej splnia všetky sny, pretože tomu krásne verí a má odvahu.

Rozhovor pripravila Ing. Eva Antalicová