Spoluzakladateľka Topcoach.sk – Lifekoučka Soňa Štefková

Spoluzakladateľka Topcoach.sk - Lifekoučka Soňa Štefková

Odišla zo sveta módy, aby pomáhala iným nájsť vlastnú cestu. Lifekoučka Soňa Štefková a jej nazeranie na svet sebarealizácie.

 

Po rokoch prežitých vo svete módy je prirodzené, ak v ňom modelka ostane. Vytvorí si vlastnú značku, organizuje podujatia, súťaže, prípadne skončí ako redaktorka v Lifestylovom magazíne. Ako sa dá od modelingu prepracovať  k Life koučingu?

Bol to dlhodobý proces. Modeling ma k tomu vlastne priviedol cez túžbu dosiahnuť niečo viac, neustále posúvať samú seba vpred, cestovať, spoznávať ľudí a robiť veci inak ako ostatní. Keď som začala pracovať v korporátnom biznise, zistila som, že mi taká práca nevyhovuje. Vedela som, že sa s tým neuspokojím, ale nebolo jednoduché nájsť vyhovujúce riešenie. Pomocou osobného kouča som začala hľadať cestu ako ďalej.

 

Dá sa teda povedať, že stretnutie s koučom bolo pre vás impulzom venovať sa tejto profesii?

Áno. V tom čase už síce existovala databáza koučov na medzinárodnej úrovni, ale nebolo o tom veľa informácií. Nájsť dobrého kouča bol problém. Od kamarátky som dostala referenciu na osobného kouča a veci nabrali nový smer. Po stretnutí s ním sa u mňa začal prejavovať záujem o štúdium koučingu a postupne som zistila, že to vnímam ako moje budúce smerovanie. Ak som sa chcela pohybovať v tomto odbore, musela som o ňom vedieť viac. Prvým krokom bolo absolvovanie kurzu koučingu a na to neskôr nadviazali ďalšie, ako NLP – kurz neuro-lingvistického programovania. Bola  to prvá nadstavba na mojej ceste ku koučovaniu a sebarozvoju.

 

Priblížte nám konkrétne formy štúdia, ktoré vás vyformovali do pozície kouča.

Absolvovala som Ministerstvom školstva akreditovaný kurz – Kouč a neskôr 9-mesačný kurz NLP. Na tom teraz staviam, lebo to sú dva základné piliere v rámci mojich kurzov, workshopov a individuálnych sedení. Počas jesene sa chystám absolvovať niekoľkomesačný Sociálno-psychologický tréning zameraný na  dialógy a interakcie s inými, kde sa človek učí ako si stanoviť hranice, ako asertívne reagovať na rôzne  otázky a konverzácie v spoločnosti. V podstate, ako byť asertívny a zároveň neprísť o okolie.

 

Mohli by ste nám priblížiť, aký je rozdiel medzi Life koučingom, terapiou a mentoringom?

Koučing sa zameriava na budúcnosť a pozitívne orientovanú terminológiu. Napríklad otázky typu: Kedy sa ti už podarilo dosiahnuť nejaký cieľ? Kedy si sa niečomu pravidelne venoval?

Kouč nemá byť terapeut alebo psychológ. Krása koučingu spočíva v tom, že človek má nájsť odpovede sám v sebe.

Mentor môže byť využívaný na pracovisku ako manažér alebo senior manažér a radí svojim podriadeným. Psychológ a terapeut ide do minulosti, aby sa prišlo na koreň daného problému.

 

Na trhu je viac koučov. Prečo by si mali vybrať práve vás? V čom sa odlišujete od ostatných? Aká je vaša pridaná hodnota?

 

Zaujímavá otázka! Myslím si, že kombinácia Life koučingu a NLP nie je ešte bežne dostupná.

Prostredníctvom NLP v koučovacom rozhovore dokážeme odhaliť skutočné motivácie a ciele a môžeme ich nastaviť tak, aby boli v súlade s vnútrom klienta a odrážali jeho reálne túžby.

NLP je momentálne zaujímavý nástroj ako pristupovať ku koučingu. Zároveň využívam v procese koučovania moje životné skúsenosti z modelingu, štúdia v zahraničí a tvorby projektov v prospech klienta a to tak, že i na základe vlastnej sebakoučovacej skúsenosti viem, akú techniku je kedy najvhodnejšie použiť.

 

Spoluzakladateľka Topcoach.sk - Lifekoučka Soňa Štefková

Zdroj: Soňa Štefková

 

Potrebujete niekedy koučovať samú seba?

Áno. Využívam mentoring od skúsených kolegov, keď potrebujem zodpovedať nejaké otázky.

Vidím tam úžasné prepojenie medzi Life koučingom a mentoringom. Osobný rozvoj je môj životný štýl, preto sa zúčastňujem rôznych kurzov z oblastí, ktoré ma zaujímajú a posúvajú dopredu. Koučing je poslanie, ktoré nekončí jedným kurzom, ale pokračuje v individuálnych stretnutiach s koučom, lektorom alebo supervízorom.

 

Ste spoluzakladateľkou portálov pozitivnamysel.sk a topcoach.sk. Pre koho sú vytvorené ?

Pozitivnamysel.sk bola moja prvotina, kde som chcela vhodnou formou združiť koučov, psychológov a terapeutov. Portál je zameraný na verejnosť a momentálne pripravujeme online konzultácie, kde si môžete rezervovať sedenie s koučom. Bude fungovať cez technológiu mentegram, ktorá sa používa hlavne na americkom trhu. Po rezervácii sedenia s koučom bude stačiť kliknúť na link, ktorý príde e-mailovou notifikáciou. Pripravujeme takéto riešenie aj pre firmy, ktoré ho budú môcť ponúknuť zamestnancom ako spôsob využitia zdrojov sociálneho fondu.

Topcoach.sk sa zameriava na skupinové workshopy v biznis sfére. Klienti si môžu pozrieť na našej stránke videoprezentácie k jednotlivým workshopom, čo značne uľahčuje rozhodovací proces výberu workshopu s daným koučom.

 

Na vašich workshopoch o kreativite sa spomína konvergentné a divergentné myslenie. Ktoré je podľa vás znakom skutočnej kreativity?

V tíme sú vždy potrebné obidva typy. V skupine treba vždy analyzovať kto je aký typ, alebo zistiť, či v skupine niektorý chýba. Divergentné myslenie je zdroj kreatívnych riešení. Dôležitý je však aj focus na detail, postup pri realizácii, teda konvergentné myslenie.

 

Pri svojej práci využívate rôzne metódy koučovania. Ktorá je vám najbližšia?

Momentálne je mojím najobľúbenejším nástrojom prerámcovanie alebo tzv. reframing. Jednoducho by som ho prirovnala k americkému: „When life gives you lemons, make lemonade“ – ide teda o zmenu pohľadu a postojov na  konkrétnu situáciu.

 

Čo pre vás znamená každodenný kontakt s klientom?

Zdroj energie. Každé sedenie je pre mňa obohacujúce a zároveň zisťujem, kde sa ešte môžem ako kouč posúvať. Ak niekomu pomôžem posunúť sa ďalej, vyriešiť jeho výzvy a nájsť riešenie problému, to je veľmi príjemný pocit.

 

Existuje návod ako nájsť samých seba?

Mali by sme sa pozrieť bližšie do svojho detstva. Napríklad, opäť  sa zamyslieť,  čím sme chceli byť ako deti, lebo dieťa nemá prekážky, či presvedčenia nadobudnuté výchovou rodičov, kultúrou a spoločnosťou. Zamyslieť sa nad tým, čo by sme robili, ak by sme mali neobmedzený zdroj financií a nebolo by tam žiadne ale…teda stav bez obmedzení a prekážok.

 

Energia a jej neustále dobíjanie. Hľadanie rovnováhy a vlastnej cesty v živote. Témy, o ktorých sa dnes diskutuje často.  Ako si vy nachádzate cestu k naplneniu týchto potrieb?

Mám veľmi rada šport, bez neho by som tu nebola, konkrétne fitness s osobnou trénerkou a veľa bicyklujem. Nepijem alkohol a chodím na pravidelné prechádzky na Železnú studničku.

Vrátila som sa tiež k hre na klavír. Takže, snažím sa prepájať šport s umením.

 

Úspech, často skloňované slovo. Čo robiť, keď neprichádza?

Netreba to vzdávať, aj keď sú ťažké obdobia, treba ísť dopredu. Netlačiť, ak to nejde takto, skúsiť to inak. Nevzdávať sa pozitívneho naladenia. Ľudia nekupujú len službu, ale aj kontakt a energiu, ktorá ide z nás, našu emóciu, a je dobré ak je príjemná a pozitívna… Robiť to, čo nás napĺňa a potom energia obohacuje prirodzene aj naše okolie.

 

Čo je podľa vás v živote najdôležitejšie?

Nadobudnúť spokojnosť so sebou v súkromí aj v práci. Počúvať viac svoje vnútro, ako okolie. Nájsť si koníčky, ktoré človeka budú napĺňať, baviť a nachádzať v nich zdroj opätovnej dobrej nálady a energie. Ale tiež pestovať si hlavne kvalitné vzťahy, ktoré sú pre život nenahraditeľné.

 

Spoluzakladateľka Topcoach.sk - Lifekoučka Soňa Štefková

Zdroj: Soňa Štefková

 

Rozhovor pripravila Ing. Eva Antalicová