Cestovateľský festival Cestou necestou v Žiline

Cestovateľský festival Cestou necestou v Žiline

V Žiline sme si pre vás pripravili tri dni plné inšpirácie. Na tomto cestovateľskom večere sa zameriame na ultraľahkú turistiku, ale na svoje si príde každý. Adam nám priblíži život v yukonskej divočine so psími záprahmi. S Mišom spravíme sedem túr v Karakorame a v Himalájach. S Rudom prejdeme 14 štátov Európy na Pionieri.

 

3 dni plné inšpirácie. Tentokrát so zameraním na ultraľahkú turistiku

 

ŠTVRTOK 15.11.2018:

18:00 Adam Mališ – Psí život v yukonskej divočine
Minulú zimu (november 2017 – apríl 2018) som strávil ako sprievodca na psích záprahoch v Yukone v Kanade. Prezentácia bude obsahovať nielen to, ako také jazdy prebiehajú a čo sa od nás turisti dozvedia, keď prídu, ale aj aké je to žiť so 170-timi psami hneď vedľa chatky, v ktorej bývate. Každodenný život v mrazivých teplotách a práca vonku za každého počasia.
Top zážitok: Život bez elektriky a tečúcej vody, iba piecka na drevo a sviečky na celú zimu. Ranné sedenie na latríne v -20°C s výhľadom na zasnežené vrcholky okolitých hôr a lesov. A na druhej strane strety s divokou zverou, ako sú soby, losy, ale aj nejaký ten vyrušený vlk pri hostine.
Web: https://www.instagram.com/adammalis/

19:15 Michal Knitl – 7 túr v Karakorame a Himalájach
Čo môže človek urobiť, keď vyhrá trek pod K2, druhú najvyššiu horu sveta? Ostať v okolí ešte pár týždňov navyše. 🙂 Prezentácia bude najmä o turistike:
– základný tábor K2 a výhľady na veže Trango na ľadovci Baltoro
– prechádzka pod Nanga Parbat, 2. najvyššia hora Pakistanu (9. na svete)
– Markha Valley trek v Ladakhu (India) so začiatkom cez Stok La
– Suru Valley: Panikhar-Parkachik
– Suru Valley prepojené s Amarnath Yatrou, posvätným jazerom Sheshnag a jaskyňou Armanath až do Baltalu
– Great Kashmir Lakes zo Sonamargu
A okrem stoviek kilometrov peši sa pozrieme na 2 ladacké festivaly s domácimi v prekrásnom farebnom tradičnom oblečení a na 14 dní sa zrelaxujeme na intenzívnom jogovom pobyte s ayurvédskou masážou. Áno, stálo to za to. 🙂
Ako bonus si povieme o ultraľahkej výbave, vďaka ktorej som mal o 4 kg ľahší ruksak ako v minulosti a takú Markha valley s troma sedlami cez 4800 metrov som prebehol za 3 dni (aj so stanom a plnou výbavou. 🙂 V ľahkosti je cesta… A výbavu donesiem aj ukázať 🙂

 

 

PIATOK 16.11.2018

18:00 Rudolf Tisovský– 14 štátov Európy na Pionieri
Ak chcete cestovať, nehľadajte si veľa dôvodov, prečo to nejde, jednoducho vyrazte. Porozprávam o tom, ako sa cestuje na staručkom 45-ročnom motocykli Jawa Pionier. Porozprávam o tom, ako pripraviť takúto motorku a čo všetko si nabaliť na 8500 km cestami necestami. Ukážem, aké zaujímavé miesta som navštívil, kde všade som kempoval a aj „kempoval“. Uvidíte, ako vyzerá život motorizovaného „bezdomovca“ na cestách.

19:15 Michal Tlelka – Kamčatka
Od mala som sníval sen o skutočnej divočine. Takej, ktorá mi zmení život. Po niekoľkoročnom hľadaní som sa dostal, dokonca vlakom, až na samotný východ nášho krásneho sveta. Na ďalekú, nespútanú Kamčatku. Sen o pravej divočine sa stal skutočnosťou. Mesiac v Rusku ma poznačil ako máločo v mojom živote. Ak máte aj Vy radi ozajstnú prírodu, bez zásahu človeka, takú, kde Vám dáva dobrú noc 22 000 medveďov, moja prednáška je práve pre Vás.

 

 

SOBOTA 17.11.2018

13:30 Patrícia Mrázková – Camino de Santiago
Jedna žena, 2 nohy, 33 dní, 800 km – púť po Španielsku, z francúzskeho Saint Jean Pied de Port do Santiaga de Compostela. Vstávať o 6 ráno, niesť 12 kg zbytočností „pre každý prípad“ a krivkať 25 km každý deň v ústrety najväčšiemu dobrodružstvu vôbec. Horúčavy, ploštice, levanduľový olej, tortilla de patatas, zlodej, špagety, pár ošetrených pľuzgierov a akcia „Hľadá sa ďalší Slovák“…

14:30 Anna Maršová – Naprieč Barmou v dažďovej sezóne
Barma je často označovaná za krajinu úsmevov, zlata a buddhizmu, prirovnávaná je k susednému Thajsku pred dvadsiatimi rokmi, teda v časoch, keď ešte nebolo preplnené turistami. V Barme ich dnes mnoho nestretnete, problém bude aj s angličtinou domácich, ťažko sa tu dostanete k inej strave ako tej tradičnej, mjanmarskej – ale o to bude váš zážitok z cestovania naprieč ňou silnejší! V našich končinách túto prekrásnu a exotickú krajinu vnímame, bohužiaľ, väčšinou len „vďaka“ konfliktom a nešťastnej politickej situácii – my sme sa však nenechali odradiť a stálo to za to. 🙂

15:30 prestávka

15:50 Peter Knapp – 15 000 km od Kolumbie po Bolíviu
Rozprávanie o zážitkoch, ktoré som prežil od severu Kolumbie až po La Paz v Bolívii. Snažím sa vnuknúť ľuďom ideu ako cestovať ako dobrodruh/cestovateľ a nie ako turista. Zvyky, ľudia, kultúra, presvedčenie v každom zo štátov.

16:50 Janka Hromníková a Roman Hromník – Gruzínsko, Arménsko a Artsach
Ako ďaleko sú najodľahlejšie dedinky Gruzínska? Koľko vojakov sa môže čudovať, keď im uprostred noci lezieme do pohraničných barakov? Aké vysoké tóny vyspievajú chalani pri kúpaní sa v arménskom ľadovcovom plese? Dá sa zostúpiť na dno sopky? Kedy je po Arménsku najlepšie chodiť v pršiplášti? Ale hlavne vám porozprávame o tom, aké sú to úžasné krajiny a čo sme v nich zažili, ako sme vôbec neschudli, a aká stopa po nás v Gruzínsku ostala.

18:05 prestávka

18:30 Peter Ondriaš a Veronika Šaradínová – FasaTrasa: Top 5 zážitkov z 365-dňovej FasaTrasy Áziou
Vlakom na Transsibírskej magistrále, ziplajn v džungli s prespaním na strome, dobrovoľníctvo na čajovej farme v Nepále či motorkami naprieč Vietnamom – to sú len 4 cestovateľské perličky z našej 365 dní dlhej cesty po Ázii. Ktorá bude tá piata? Prezradíme len to, že to bude jedna z najmenej navštevovaných krajín na svete. Prezentáciou tejto FasaTrasy Vás prevedie cestovateľský doublepack Veronika a Peter.

19:30 Peter Palgut – Nespútané Škótsko
Predstava prísť zo Škótska opálený a bez toho, aby som si musel čo i len raz vybrať nepremokavú bundu, sa mi zdala nereálna. Deväťdňová slnečná jazda mestami, krajinou a Whisky Heritage Trail s využitím dlhých dní na preskúmanie neskutočného Isle of Skye a vychutnanie si atmosféry ostrova.

 

 

Vstupné:
– 6 € na štvrtok alebo piatok v predpredaji
– 7 € na štvrtok alebo piatok na mieste
– sobota: 8 € na predpredaj / 10 € na mieste / 6 € na mieste po 17:00 (ak to dovolí kapacita)
– 3 dňový lístok: 15 € v predpredaji / 17 € na mieste
*študenti a dôchodcovia si budú môcť kúpiť lístky za cenu predpredaja aj na mieste (ak to kapacita dovolí)

Miesto konania: Stanica Žilina-Záriečie (Žilina)

OZ Cestou necestou

 

 

 

 

 

6-15 EUR
KÚPIŤ
Zanechaj komentár

Event Detaily
Share This