Ako prebudiť kreativitu?

Ako prebudiť kreativitu

Väčšina súčasných povolaní vyžaduje istú dávku kreativity. V školách je často skôr potláčaná ako podporovaná, preto keď ju v sebe potrebujeme prebudiť, nevieme ako na to.

Ak pracujeme pod tlakom a vyžaduje sa od nás okamžité kreatívne riešenie, nefunguje to, hladina stresu stúpa a nič nové nás nenapadá. Pozrime sa na pár tipov, ktoré zvyčajne fungujú medzi prvými.

  1. Stereotyp zabíja

Kreatívni ľudia žijú netradičným spôsobom života. Dnes tvoria v pohodlí domova, no o týždeň už sedia na terase svojej chaty, prípadne celé doobedie strávia vo svojej obľúbenej kaviarni. Niekedy stačí zmeniť miesto, stretnúť nových ľudí, prípadne sa zúčastniť nejakej bláznivej akcie, ktorá urobí štandardný reset v hlave.

  1. Ticho

Žijeme v dobe obrovského množstva podnetov a zmien. Náš hardware je preplnený a potom neostáva miesto na premýšľanie. Sladké ničnerobenie môže byť spúšťačom skvelých nápadov. Stačí pokojný beh lesom, sedenie pri ohni len tak, bez slov alebo zhasnúť svetlo a nechať prúdiť myšlienky voľne.

Ako prebudiť kreativitu

  1. Deti sú studnica inšpirácií.

Keď sme boli deti, chceli sme byť dospelí. Teraz, keď sme dospelí, túžime byť deťmi. Niečo na tom bude, lebo deti myslia jednoducho a keď niečo potrebujú, vyrobia si to z materiálu, ktorý je bežne dostupný. Nič pre nich nie je problém. Neriešia, či sa to niekomu páči a čo na to povie kamarát. Hľadajme jednoduché riešenia.

  1. Ľudia ako zdroj nápadov.

Stretávanie ľudí obohacuje. Majú iný pohľad na vec, pretože majú skúsenosti v inej oblasti, alebo sú scestovaní. V spoločných rozhovoroch môže padnúť veta, ktorá nám naštartuje nápad na skvelé podnikanie, alebo nás upozorní, že niečo nerobíme dobre. Úspešní a pozitívni ľudia sú motorom života.

  1. Návrat ku koreňom.

Všetko už raz bolo vymyslené, len sa opakuje v nových modifikáciách. Retro návraty sú v móde a nostalgia letí. Prečo nenačrieť aj v tejto studnici nápadov?

  1. Internet to istí.

Ak už zlyhali všetky spôsoby, starý dobrý internet ponúka množstvo kreatívnych nápadov, ktoré ťa správne nakopnú.

Niekedy to nevyjde na prvý pokus, ale kto sa nevzdáva, úspech na neho čaká za rohom.