Spoznajte ženu, ktorá stojí za Festivalom zdravého životného štýlu HARMÓNIA

Festival zdravého životného štýlu HARMÓNIA

Pár týždňov pred Festivalom zdravého životného štýlu HARMÓNIA sme sa stretli s mladou energickou organizátorkou tohto podujatia, pani Mgr. Katarínou Lehotskou Mikulákovou. Láska k zdravému životnému štýlu a neúnavné hľadanie harmónie života je ukážkou, ako sa z vášne stáva práca snov.

Študovali ste marketing a cestovný ruch. Ako ste sa dostali k organizovaniu podujatí pre ženy, a prečo vás oslovila téma žien a ich podpora rozvoja po profesijnej a duchovnej stránke?

K organizovaniu podujatí som sa dostala práve cez marketing. Pracovala som v hoteli ako marketingová manažérka. Keď som analyzovala, čo ma najviac na tejto práci bavilo, tak to bolo hlavne organizovanie rôznych konferencií, svadieb a iných podujatí. Nemala som vyšpecifikované, že to budú podujatia pre ženy, ale vždy ma to ťahalo k zdravému životnému štýlu a ženskej kráse. Ďalej to boli témy o materstve, rodičovstve a hľadaní cesty k spokojnému a harmonickému životu.

Zaujímalo by ma, ako by ste vyjadrili vnútornú krásu ženy?

Prvé mi napadlo spokojnosť a harmónia, vnútorná pohoda a prímerie medzi tým, čo chcem a čo môžem, medzi súkromným a pracovným životom. Vnútorná krása úzko súvisí s tým, ako je život ženy naplnený.

Viete odhadnúť, či vnútorná krása zo ženy vyžaruje?

Každý človek, ak je len trochu vnímavý, vie pri rozhovore vycítiť, či je žena spokojná, vyrovnaná a niečo z nej vyžaruje. Jedna terapeutka, ktorá sa zúčastnila môjho festivalu Harmónia, mi raz povedala, že mám silne vyvinutú intuíciu. Môžem vám povedať, že keď ju počúvam, tak idú veci nejako ľahšie :).

Harmónia festival

Zdroj: Harmónia festival

Kde sú podľa vás korene tvorivosti žien? Myslíte si, že to má nejakú súvislosť s ich ženskými predchodkyňami? Majú to ženy v génoch?

V každom človeku je istá dávka tvorivosti, len je niekedy schovaná pod rúškom a treba ju vydolovať. Podľa mňa je to o prepojení na zem, bylinky a tradície. Mne sú tieto veci osobne veľmi sympatické, ale nie každý to môže takto vnímať. Tvorivosť sa prejavuje v rôznych oblastiach, od kulinárstva cez umenie. Niekto ju vie prejaviť aj vo svojej práci, keď ho niečo napadne, zrealizuje to a všetci sú prekvapení, aký  je to úžasný nápad.

Predstavte si, že by ste mali zorganizovať ženský klub, ktorý sa stretáva raz do týždňa. Čo by tam nesmelo chýbať?

V podstate takýto ženský klub už máme. Stretávame sa približne dvakrát za mesiac a pripravujeme si témy, ktoré nás napĺňajú a zaujímajú. Riešime hlavne tému krásy a starostlivosti o seba, tému duchovného rozvoja, materstva a rodičovstva, meditácie, cvičenie, tanec a varenie.

Ako sa u vás doma prejavuje zdravý životný štýl?

Začnem stravou. Ráno sa u nás pije vlažná voda s citrónom a potom nasleduje veľká misa ovocia v spojení s orieškami a chia semienkami. Toto konzumujeme doobeda. Na obed máme väčšinou zeleninu alebo delenú stravu. Večere varím pravidelne a mám šťastie, že manžel nie je klasický mäsový typ. Veľa športujeme, venujeme sa behu, crossfitu, chodíme do posilňovne, v zime lyžujeme, lebo pohyb je pri zdravom životnom štýle veľmi dôležitý. Vedieme k tomu aj malého nezbedníka, nášho syna. Moja priateľka a terapeutka Janette Šimková hovorí, že základom zdravého vzťahu je komunikácia. U nás doma to platí, veľa sa rozprávame a riešime rôzne pracovné, osobné a rodinné témy. Dôležité sú aj spoločné zážitky. Vždy si niečo naplánujeme, tešíme sa predtým, počas výletu aj potom, keď sa vrátime domov.

Harmónia festival

Zdroj: Harmónia festival

Poďme teraz k festivalu Harmónia, ktorý sa už dostal do povedomia verejnosti. Je to náročné zohnať kvalitných a zaujímavých lektorov, alebo sa vám hlásia sami?

Zatiaľ je to pol na pol. Snažím sa nájsť takých lektorov, ktorí majú čo povedať, majú aktuálnu tému, alebo sú to zaujímaví a príjemní ľudia. Kupujem rôzne časopisy a knihy, čítam rozhovory a ak ma zaujme téma, pravdepodobne bude zaujímať aj návštevníkov festivalu. Napríklad, jedným z lektorov je pán Banáš, s ktorým veľmi rada spolupracujem. Nejako sme si sadli a jeho knihy patria k mojim najobľúbenejším.

Na čo sa môžu účastníci festivalu Harmónia tešiť?

Súčasťou festivalu je prednáškový program, aktuálne s 29 prednáškami a workshopmi. Sprievodnou časťou je predajná výstava zdravého životného štýlu. Môžete tam stretnúť predajcov rôznych prírodných produktov, kozmetiky, doplnkov zdravej výživy pre športovcov, budú tam napríklad ukážky minerálnej terapie. Dôležité je, aby všetko súviselo so zdravým životným štýlom, krásou a duchovným rozvojom. Tento rok sa prihlásila firma Modrá púpava z Banskej Bystrice, ktorá vyrába prírodnú  kozmetiku. Teším sa, keď  budem môcť vyskúšať a ovoňať ich výrobky. Biolampy MediLight a ponuka masáži od SanRajs budú určite priťahovať pozornosť návštevníkov festivalu. Spomeniem ešte firmy s esenciálnymi olejmi a olejmi lisovanými za studena a pekáreň, ktorá pečie bezlepkové a celozrnné výrobky. Prezentovať sa bude nová reštaurácia z Banskej Bystrice – Alanda, ktorá varí podľa tradičnej čínskej medicíny a navyše robí kurzy varenia. Vždy, keď som sa tam bola najesť, jedlo bolo zdravé a veľmi chutné.

Harmónia festival

Zdroj: Harmónia festival

Máte nejaký vzor ženy, ktorá vás inšpiruje?

Prvá mi napadla moja mama. Je mojou inšpiráciou a príkladom silnej ženy, pretože zvláda toho veľa. Mama je úzko spätá s prírodou a pôdou. Ďalšími sú moja priateľka a koučka Janette Šimková a Viktória Sentpéteryová, ktorá kedysi pracovala v „Obdivuhodnej žene“. Podporovala ženy, aby si viac verili, uvedomovali si, čo je na nich krásne a aby si vážili samé seba.

Plánujete svoje aktivity rozšíriť o nejaké novinky a aktivity pre ženy?

Vždy plánujem niečo nové, víri mi to hlavou a keď sa to usadí, tak to urobím. Chcela by som zrealizovať Akadémiu začínajúcich podnikateliek pre mladé ženy, ženy na materskej dovolenke alebo po nej, pre ženy v zrelom veku, ktoré chcú zmeniť svoj život a chcú byť podnikateľkami. Mal by to byť niekoľkomesačný kurz, kde by sa naučili základné veci, ako marketing, obchod, biznis plán, silné a slabé stránky, kde sú príležitosti, ohrozenia, chcem tam zahrnúť aj oblasť legislatívy a podobne. Na záver by mali vedieť vypracovať biznis plán, prezentovať ho a vedieť ho uviesť do života.

Harmónia festival

Zdroj: Harmónia festival

Kde hľadáte inšpiráciu pre svoje podnikanie?

Všetko okolo mňa, čo počujem, vidím a vnímam je inšpiráciou. Ženy, ktoré stretávam. Veľa o všetkom premýšľam a niekedy sa mi o nových nápadoch aj sníva.

Môžeme o vás povedať, že ste úspešná? Existuje návod pre tých, ktorí ešte váhajú, ako začať plniť svoje sny?

V prvom rade si musím položiť otázku, či som úspešná? Myslím, že áno, svojím spôsobom. Považujem sa za úspešnú, alebo skôr spokojnú a šťastnú, pretože mám zdravú rodinu, krásneho syna a skvelého manžela 🙂 Robím to, čo ma baví a napĺňa, hoci som niekedy pod veľkým tlakom. Najmä pred veľkými akciami, akou je aj festival HARMÓNIA. Ak to, čo robím, môže pozitívne ovplyvniť iných ľudí, má to zmysel a som šťastná. Vždy to tak nebolo. Mám za sebou viacero náročných zamestnaní. Práve pri tom poslednom, začiatkom roku 2010 som si povedala, že i napriek strachu z neznáma musím zabojovať, ísť sama svojou cestou a začať si plniť svoje sny. Ak niečo nie je dobré, telo vám to dáva na známosť, chorobami. Ak nepočúvate opakované výzvy vlastného tela k zmene, príde niečo závažnejšie, napr. dopravná nehoda, ako v mojom prípade. Konečne som sa „rozhýbala“ a začala podnikať kroky k samostatnosti, k organizácii vlastných podujatí. Naozaj dôležité je mať nielen sny, ale dokázať ich pretaviť na jasnú víziu a veriť sám sebe. Ak si nebudete veriť vy, kto potom? Mnohí toto zvládnu. Otázne je, čo sa stane, keď sa objaví prvý neúspech, neskôr druhý a ďalší. Rodina a priatelia nám chcú dobre, chcú nás ušetriť neúspechu a sklamania. Ak to hneď nejde, radia vzdať sa. Napriek tomu, nevzdávajte to! Určite nie po prvých nezdaroch. Možno stačí niečo malé upraviť, lepšie plánovať, zmeniť spolupracovníkov, získať pohľad z iného uhla, radu odborníka…a možno je to len skúška a vy máte len vydržať. Po niekoľkých rokoch to príde. Pocit, že to celé má zmysel. Pre vás, aj pre iných 🙂

Harmónia festival

Zdroj: Katarína Lehotská Mikuláková

Rozhovor pripravila Ing. Eva Antalicová